W jakim celu wykonuje się wulkanizację taśm przenośnikowych?
Taśma przenośnikowa nazywana jest także cięgnem bez końca. Stanowi ona najważniejszy element składowy przenośnika taśmowego, na którym spoczywa nosiwo. Jej główne zadanie polega przede wszystkim na transportowaniu materiałów sypkich, które nie mogą być przemieszczane za pomocą przenośników łańcuchowych i rolkowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom obsługującym taśmy przenośnikowe, należy dokonywać regularnych serwisów i napraw. Jednym ze sposobów konserwacji jest wulkanizacja taśm przenośnikowych. Na czym polega?
Rodzaje taśm przenośnikowych
Każda taśma przenośnikowa, niezależnie typu i przeznaczenia ma elementy stałe, na które składają się rdzeń, będący nośnikiem wytrzymałości oraz okładki gumowe, zabezpieczające rdzeń przed uszkodzeniem. W zależności od warunków eksploatacji oraz przeznaczenia można zdecydować się na zakup taśmy o odpowiednich parametrach i właściwościach. Taśmy tkaninowo-gumowe są trudnościeralne, odporne na wysokie temperatury oraz olej. Taśmy profilowane z progami posiadają dodatkowe boczne falbany zabezpieczające. W sprzedaży są również taśmy wyposażone w specjalne prowadnice, które wspomagają prowadzenie taśmy, taśmy z tkaniną poślizgową, która zapewnia płynne przesuwanie się powierzchni transportera oraz taśmy oczyszczająco-filtrujące z otworami, które podczas transportu umożliwiają odsiewanie drobinek piasku, wody lub ziaren o zbyt małych rozmiarach.
Kiedy należy wykonać wulkanizację taśmy przenośnikowej?
Istotą wulkanizacji taśmy przenośnikowej jest oczyszczanie i usuwanie zniszczonych obrzeży. Niekiedy komponenty te są tak zniszczone, że wymagają dodatkowo innych działań. Zalicza się do nich zaklejanie pęknięć, dziur oraz zabezpieczanie obrzeży, które odstają. Wulkanizacja może przebiegać poprzez klejenie taśmy na zimno bądź na gorąco. Metoda „na gorąco” gwarantuje najwyższą trwałość złącza, metoda „na zimno” stosowana jest przy trudno zlokalizowanych taśmach.