Na czym polega gumowanie bębnów?
Gumowanie to pojęcie, które budzi skojarzenia związane przede wszystkim z przemysłem i budownictwem. W przypadku bębnów przenośnikowych gumowanie korzystnie wpływa na poprawę wydajności całego urządzenia oraz zabezpiecza elementy narażone na długotrwałe tarcie. Co jeszcze wiąże się z procesem gumowania?
Metody gumowania bębnów
Gumowanie bębnów zachodzi w oparciu o różne technologie. Dwie najbardziej rozpowszechnione metody gumowania to wulkanizacja oraz oklejanie na zimno. W przypadku gumownia na gorąco, w pierwszej kolejności bęben jest czyszczony i przygotowywany do dalszej obróbki. Następnie nakładana jest warstwa gorąca – płynna guma, która doskonale przylega do jego powierzchni. Po zastygnięciu powłoka może pozostać gładka lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą zostać nacięty wzór karo. W przypadku gumowania na zimno bęben pokryty zostaje bardzo mocnym klejem, do którego przytwierdzana zostaje gumowa okładzina. Guma wykorzystywana do pokrycia bębna jest odporna na wpływ niskiej i wysokiej temperatury oraz warunków atmosferycznych. Istotna jest również odporność na oleje, smary oraz inne substancje eksploatacyjne mogące pojawić się na linii produkcyjnej. W zależności od zastosowania dostępne są okładziny:
- gładkie,
- ceramiczne,
- gumowe z naciętym wzorem karo.
Jakie korzyści wynikają z gumowania bębnów?
Gumowanie bębnów ma za zadanie zwiększyć żywotność całego urządzenia. Dodatkowo z procesu płyną takie korzyści jak:
- poprawa pracy,
- brak zanieczyszczeń - na powłokach nie zbierają się zabrudzenia,
- zmniejszenie poślizgu, np. między bębnem a pracującą taśmą,
- uchronienie konstrukcji przed zbyt mocnymi uderzeniami,
- ograniczenie drgań wynikających z pracy taśmy.
Gumowane bębny wykorzystywane są m.in. w podnośnikach taśmowych, których żywotność może zostać znacząco zwiększona. Oprócz wyżej wspomnianych zalet należy wspomnieć jeszcze o redukcji hałasu. Bębny pokryte gumową powłoką generują dźwięki o niższym natężeniu, co znacząco poprawia komfort pracy.